BULUŞMA – “B” KAPISI

Merhabalar,

Âdemoğlu yürümeye başladı ve kendini dillendirmeye.

Hepimizin heybesi öyle bir dolu ki, öyle bir doldurulmuş ki…

Kendi bildiğimiz, cümle âlemden öğrendiğimiz ne varsa hepsini öğreteceğiz o zavallı çocuğa! Çünkü bize göre o şuan hiçbir şey bilmiyor.

Düşünemiyoruz ki anne karnı sürecinde neler şifrelenmiş, flaş disk veya USB gibi bütün bilgiler orda kayıtlı.

Vizyona 18 Nisan 2014’te giren bir film vardı, ‘uyumsuz-(divergent)’ seri sonra devam ediyor. Film de toplum 5 ayrı fraksiyona bölünmüş. Her bir bölüm farklı bir erdemi temsil etmekte. Kendi halinde sadece doğal ihtiyaçları karşılanarak büyüyen çocuklar, 16 yaşına geldiklerinde onlara bir takım testler yapılır. Yapılarına göre bu çocuklar hangi erdeme yüksek oranda sahipse kendi bölgelerinden ayrılırlar ve diğer bölgede ait oldukları yerde yaşamaya başlarlar. O doğrultu da eğitimleri devam eder.

Zeki olanlar, mantık ve bilgiye değer verenlerin adı BİLGELER’di.

Toprağı ekenlere BARIŞCILLAR deniliyordu.

Dürüstlük ve disipline önem verenler ADİLLER,

Koruyucular, asker ve polisler KORKUSUZLAR,

Kendilerini başkalarına adayanlar FEDAKÂRLAR’dı

Bu gruplara dâhil olamayan insanlar da var elbet: UYUMSUZLAR.

Uyumsuzlar, 5 erdemin hepsi birden kendisinde eşit olanlardı.

Toplumun böyle gruplara ayrıştırılmış olmasını tartışmaya açmak ayrıca mümkündür. Ancak filmde dikkatimi çeken şey, çocukların iyi gözlemlenmiş olup keşfedilmiş olmasıdır. Ve güzel olan da, çocukların özlerinin değerlendirilip, yeteneklerinin ortaya çıkartılmasıdır.

Biz çocuğumuzu ’ doktor olacak benim kızım, polis olacak benim oğlum’ diye sevip öyle bir şartlandırıyoruz ki başka meslekler düşünmesine bile fırsat vermiyoruz.

Çocuk, büyük bir parçasını anneden, sonra bir parça da babadan aldı. Ailenin diğer fertleri dâhil oldu. Sokaktan arkadaşlar, yan komşu, üst komşu bitmedi bakkal amca. Okulda öğretmen…

Hepimiz illa bir şeyler öğretmek mecburiyetindeyiz nedense?

Eeee herkes ile buluşan çocuk içsel rehberiyle buluşabilir mi? Bu kadar çok konuşan varken iç sesini, Öz’ünü duyabilir mi?

İçsel çatışmalarda Ç-kapısında buluşmak üzere,

Sevgiyle kalın,

ÖZ’de kalın…